Dinsdag 12 Juni 2018 - 06:43

Wie is de beste afmaker van Sparta?

Wie is de beste afmaker van Sparta?

Sparta scoorde van alle Eredivisieclubs het afgelopen seizoen het minst vaak:slechts 33 keer plus een eigen doelpunt van de tegenstander. Wie is nu de beste afmaker van Sparta in de Eredivisie? Is dat topscorer Robert Mühren? Of is het één van de huurlingen van na de winterstop?

In dit artikel gebruikt Maurice Dister, alias Shift op het forum van ITWM, verschillende methoden om de beste afmaker aan te wijzen.

Aantal doelpunten

Onmiskenbaar heeft Robert Mühren de meeste doelpunten gescoord namens Sparta in het afgelopen Eredivisie seizoen. Hij scoorde 7 keer en werd daarmee topscoorder. Was hij daarmee de beste afmaker?

In figuur 1 staan alle Spartanen die afgelopen seizoen gescoord hebben in de Eredivisie, het aantal doelpunten en het aantal minuten wat ze gespeeld hebben. Als je het aantal gespeelde minuten ook in ogenschouw neemt valt op dat Mühren gemiddeld 305 minuten nodig had om een doelpunt te maken. Proschwitzwas in dat opzicht veel effectiever. Hij maakte namelijk 3 doelpunten in 444 minuten: 1 doelpunt per 148 minuten.

Figuur 1: Topscoorder lijst Sparta 2017-2018 Eredivisie

Speler

doelpunten

minuten speeltijd

minuten per doelpunt
R. Mühren72.133305
F. Friday41.008252
N. Proschwitz3444148
D. Duarte31.483494
S. Spierings2859430
J. Chabot21.568784
C. Goodwin21.148574
R. Ache2508254
L. Brogno21.338669
M. Kramer2629315
K. Dougall12.5102.510
S. Fischer12.5232.523
S. Ahannach1933933
R. Sanusi12.7872.787

Zijn Mühren en Proschwitz daarmee de beste afmakers van Sparta? Dat denk ik niet. Er is namelijk ook een andere methode om de beste afmaker van Sparta te bepalen.

Expected Goals

Expected Goals (ExpG) is een methode gebaseerd op statistieken om het verwachte aantal goals van een speler of team te meten.Bij deze methode wordt aan elke afzonderlijke doelpoging een waarde toegekend, gebaseerd op de kwaliteit van deze kans.De kwaliteit van de poging wordt bepaald met behulp van allerlei variabelen, zoals de afstand tot het doel, de hoek tot het doel, het lichaamsdeel, de spelsituatie, etc.Expected Goals geeft aan hoevaak er gemiddeld genomen gescoord wordt vanuit een bepaalde positie op basis van een historische database met honderdduizenden doelpogingen. Elke poging krijgt eenExpG waarde die ligt tussen de 0 en 1. Een intikker vlak voor de goal heeft daarbij een veel grotere ExpG dan een schotpoging van ver buiten het penaltygebied, omdat die intikkers er simpelweg vaker in gaan. Een schot van korte afstand van het doel heeft eenhoge ExpG, terwijl de ExpG van een lastig afstandsschot van buiten de 16 meter schommelt rond een ExpG van 0,02. Een afstandsschot vanuit een lastige positie gaat er immers niet zo vaak in. De site Tussen de linies heeft een goed artikel waarin de methode wordt uitgelegd.

Met de ExpG data van alle Spartanen in de Eredivisie heb ikeentop-6 gerankt op basis van hun verschil tussen het aantal gemaakte goals en hun Expected Goals. Dus in andere woorden: welke spelers hebben meer gescoord dan je op basis van de kwaliteit van hun kansen zou mogen verwachten. Het zal geen verrassing zijn maar de meeste Sparta spelers scoren negatief op deze ranglijst. Spelers die geen doelpogingen hebben ondernomen zoals de keepers of spelers die nauwelijks hebben gespeeld (Frank Bambock speelde 13 minuten en kwam tot 0 doelpogingen en heeft daarom een ExpG van 0,00) heb ik uitgesloten. Hieronder volgen de 6 Spartanen die een positieve ExpG hebben.

Tijd voor de top 6 beste afmakers bij Sparta!

6. Kenneth Dougall: 0,79 xG / 1 goal (+0,21)

Voor mij persoonlijk een grote verrassing. De verdedigende middenvelder speelde dit jaar niet best gezien zijn verdedigende fouten maar qua kansen afmaken heeft de Australiër het goed gedaan blijkt uit de statistieken. Hij scoorde 1 keer met zijnhoofd in de thuiswedstrijd tegen PSV.

5. CraigGoodwin: 1,34 xG – 2 goals (+0,66)

De linker vleugelaanvaller,die al voor de nacompetitie zijn biezen pakte om dat hij niet meer zo gemotiveerd was, scoorde dit seizoen twee keer: een keer tegen FC Twenteen een keer uit een vrije trap tegen Excelsior. Op basis van de kwaliteit van zijn kansen had het model slechts 1,34 doelpunt van hem verwacht.

4. Nick Proschwitz: 2,21 xG – 3 goals (+0,79)

Zoals hiervoor al gememoreerd had Proschwitz de minste minuten nodig van alle Spartanen om te scoren. Gemiddeld scoorde Nick na elke 148 minuten, wat op zich een prima prestatie is van degoaltjesdief. Tot aan de winterstop mocht onze Oosterbuur zes keer opdraven met als hoogtepunt twee goals in de uitwedstrijd tegen Heracles. Na de komst van Friday en Kramer was zijn rol uitgespeeld. Dick Advocaat deed maar 1 keer een beroep op hem: Proschwitz mocht 14 minuten invallen tegen Willem II.

3. Jeffrey Chabot: 0,73 xG – 2 goals (+1,27)

In mijn ogen de beste verdediger van dit seizoen bij Sparta staat derde op de ranglijst van de beste afmakers. Chabot scoorde twee keer met het hoofd uit een hoekschop tegen AZ en Heerenveen. Zijn hoofd is dus een fraai wapen van de lange Duitser. Hopelijk kunnen we komend seizoen nog blijven genieten van deze sterktehouder.

2. Stijn Spierings: 0,43 xG – 2 goals (+1,57)

Dat Stijn prachtig kan scoren van afstand liet hij nog in de nacompetitie zien. Helaas was dat tegen FC Dordrecht in het eigen doel…. Dat doelpunt telt helaas voor Stijn niet mee (nacompetitie en eigen doelpunt). Stijn scoorde ook fraai (in het juiste doel) tegen NAC Breda en nog een keer tegen Heracles. Omdat Spiering twee keer uit een moeilijke positie wist te scoren verdient hij de tweede plek op de ranglijst van beste afmakers van Sparta.

1. Fred Friday: 2,41 xG – 4 goals (+1,59)

Fred Friday is de beste afmaker volgens de Expected Goals methode. Hij scoorde vier keer in de Eredivisie terwijl de statistieken maar 2,41 goals verwachten op basis van al zijn doelpogingen. Een verschil van 1,59 en daarmee 0,02 beter dan Stijn Spierings. Ik vond persoonlijk zijn goal tegen Heracles achter het standbeen het mooist.

En wie voldeden niet?

Tja, veel spelers haalden niet het beoogde niveau. Zie het lijstje hieronder van de meest in het oog springende spelers.

Speler

ExpGdoelpuntenverschil absoluutverschil relatief
R. Mühren8,777-1,77-20%
M. Kramer3,622-1,62-45%
L. Brogno3,582-1,58-44%
R. Sanusi2,541-1,54-61%
T. Verhaar0,900-0,90-100%
R. Ache2,892-0,89-31%
D. dos Santos0,790-0,79-100%
B. Vriends0,560-0,56-100%
S. Floranus0,500-0,50-100%
S. Ahannach1,491-0,49-33%
M. Breuer0,480-0,48-100%
F. Holst0,310-0,31-100%
D. Duarte3,273-0,27-8%
S. Fischer1,261-0,26-21%
P. van Moorsel0,240-0,24-100%
I. Alhaft0,220-0,22-100%
D. Volas0,210-0,21-100%

Robert Mühren is niet de beste afmaker van Sparta

Volgens de expectedgoalsmethode had topscoorder Robert Mühren nog beter met zijn kansen moeten omgaan. Op basis van de statistieken had hij nog twee goals moeten maken (7 goals tegen 8,77 ExpG; -1,77). Hij is dus niet de beste afmaker geworden. Naast topscoorder was Mühren ook de assist-koning van Sparta: vier keer gaf hij de beslissende pass.

Huurlingen Kramer, Ahannach en Dos Santos hebben weinig gebracht

In de winterstop mocht Dick Advocaat de portemonnee trekken om het elftal te versterken. Van de aanvallende versterkingen heeft alleen Friday het op basis van de expected goals het goed gedaan. Michiel Kramer bleef steken op twee doelpunten. Daarmee scoorde hij 45% onder het aantal verwachte goals op basis van de statistieken. Ahannach scoorde 1 keer maar door zijn beenbreuk hebben we weinig van hem kunnen genieten. Van Dickies huurlingen viel Dos Santos gigantisch door de mand. Lekker hard draven, geen bal raken en ook de gekregen kansen (0,79 ExpG) niet benutten: volkomen waardeloos. En onze eigen aanvallers?

Onze “eigen” jongens

De altijd sympathieke Verhaar scoorde in 14 wedstrijden geen één keer (wel drie assists) en beleefde daarmee een matig seizoen. Brogno was vorig seizoen topscoorder van Sparta maar haalde dit jaar dat niveau absoluut niet. Hij bleef steken op slechts 2 goals. DaliborVolas…. tja, die kon er niet zo veel van en verdween al snel volkomen uit beeld en keerde terug naar Slovenië.

RagnarAche speelde fantastisch in de uitwedstrijd tegen NAC Breda en scoorde daar twee keer. Gezien zijn leeftijd (19 jaar) een talent maar kon natuurlijk in zijn eentje niet de kar trekken. Op het middenveld heeftde 18 jarige Deroy Duartehet goed gedaan. Drie keer gescoord uit kansen die gemiddeld 3,27 doelpunten opleveren. Daarnaast ook drie assists gegeven.

Conclusie

Topscoorder Robert Mühren was niet de beste afmaker. Dat was Fred Friday, een huurling die volgens de deze Expected goal methode voldeed. Is dieExpected goal methode nou zaligmakend? Zeker niet maar hij geeft wel andere en soms verrassende inzichten.

Bron:Tussen de linies. De genoemdeStrataDatais eigendom van Stratagem Technologies. StrataData steunt hetStrataBetSportsTrading PlatformenStrataBet Premium Recommendations.



Share |
comments powered by Disqus